22 maja w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie zorganizowano happening, którego celem było informowanie na temat problemów wynikających z utraty bioróżnorodności,

co nieuchronnie prowadzi do pogarszania globalnej sytuacji ekologicznej. Zaś poprzez różnorodne warsztaty edukacyjne osoby biorące w nich udział mogły poznać skutki zachwiania równowagi pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, a jego celem jest zwiększanie świadomości ludzi na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności, czyli bogactwa form życia na naszej planecie, które to zmniejsza się w zastraszającym tempie.

Naukowcy różnie szacują tempo wymierania gatunków: według konserwatywnych ocen tracimy ok. 5 tys. gatunków rocznie. Szacunki pesymistyczne mówią nawet o 150 tys. gatunków znikających każdego roku z Ziemi. Tempo to jest od 5-25 tys. razy wyższe od naturalnego. W ciągu najbliższych 25-30 lat może zniknąć 25-50% gatunków.

Przez cały dzień (18 maja) mieszkańcy Mikołowa i okolic mogli za darmo oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ramach akcji e-ZONK „Zamień elektro-Odpady na kulturalne wypady”. Śląski Ogród Botaniczny pierwszy raz wziął udział w tej ogólnopolskiej inicjatywie, wspólnie z doświadczonymi w tego typu akcjach fundacjami: EkoRozwój i Czysta Ziemia, podczas której zebrano około pół tony elektrośmieci.  Akcja miała na celu aktywną edukację w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, a także ograniczaniu zakupu nowych, często zbytecznych gadżetów elektronicznych.

Każdy, kto wziął udział w akcji, mógł wymienić przyniesiony sprzęt na bilet do wybranej placówki kultury (również fizycznej) w różnych miastach regionu, m.in. Centrum Kultury Katowice, Filharmonii Śląskiej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego, kina Kosmos, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Bażantowa Sport, Filharmonii Zabrzańskiej, Fit Body, Formy Fitness & Dance, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacji Minionej Epoki, Starego Hangaru Fitness & Wellnes Club, Studia Energia, Nowego Teatru w Zabrzu, Teatru Korez.

Do uświetnienia święta przyczynili się uczniowie Gimnazjum nr 1 z Czechowic-Dziedzic, którzy wraz z opiekunką Magdaleną Jasińską zorganizowali rodzinną grę terenową, której tematyka związana była oczywiście z bioróżnorodnością. Były nagrody i kolejna pieczątka do zdobycia w cyklicznym konkursie „Zieloni Odkrywcy”.

Był Kącik Ogrodnika, w którym nie tylko najmłodsi sadzili nagietki, pomidory i poziomki. Taka roślinka w ekodoniczce była idealnym pomysłem na prezent na nadchodzący Dzień Matki. Na warsztatach mikroskopowych przez okular mikroskopu można było zobaczyć części rośliny niedostępne gołym okiem – takie obserwacje zawsze wzbudzają wielkie emocje. Dzięki życzliwości Fundacji „Ziemia i Ludzie” możliwe było zorganizowanie ogrodowego kina i zaproszenie gości na film „Bioróżnorodność wokół nas”.

Jak podczas każdego święta organizowanego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego były zabawy ruchowe, malowanie twarzy na wzór pszczółek, biedronek i motyli, był kącik zabaw edukacyjnych wypełniony maluchami i warsztat zajęć plastycznych.

Jak w każdą niedzielę na EkoBazarze można było zaopatrzyć się w certyfikowaną ekologiczną żywność: pieczywo, nabiał, warzywa i owoce, a na kiermaszu na szczycie Sośniej Góry czekało rękodzielnictwo, publikacje przyrodnicze, zioła, przyprawy, miody i inne produkty pszczele.

Więcej ciekawych wydarzeń opisujemy na stronie www.sibg.org.pl.

 

 

 

 

PROJEKTY

 

 

 

Termomodernizacja to się Opłaca

Natura na Pkolenia

Cyclurban

SUSTAINABLE URBAN MOBILITY AND COMMUTING IN BALTIC CITIES (SUMBA)

 

Fundacja Ziemia i Ludzie
ul. Napoleona Bonaparte 47B
04-965 Warszawa
tel: +48 22 631 79 80

Funduszodawcy i Partnerzy