Fundacja Ziemia i Ludzie rozpoczęła realizację kolejnego projektu międzynarodowego w ramach programu EUKI.

Projekt "Jazda na rowerze jako element polityki łagodzenia zmian klimatu w miastach (Cyclurban)" przyczyni się do rozwoju ruchu rowerowego jako środka na rzecz zrównoważonej mobilności w miastach i łagodzenia zmian klimatycznych na poziomie lokalnym.

W szczególności projekt przyjrzy się obecnej sytuacji i opracuje rozwiązania mające na celu wzmocnienie mobilności rowerowej w obszarach infrastruktury, polityki i planowania, usług i promocji, uwzględniając również nowe osiągnięcia, takie jak rowery elektroniczne i rowery cargo.

 

Dlaczego potrzebujemy Cyclurban?

Sektor transportu odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu emisji gazów cieplarnianych. Na całym świecie wzrasta urbanizacja, coraz więcej ludzi przenosi się do miast lub mieszka w nich. W związku z tym szybko rośnie potrzeba znalezienia inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności i transportu w obszarach metropolitalnych. Skuteczna walka ze zmianami klimatu oznacza, że emisje ruchu w miastach muszą być utrzymywane na niskim poziomie. (Jakość życia, czas pracy i zdrowie powinny w międzyczasie wzrosnąć). To sprawia, że przekształcenie miejskich systemów ruchu jest nieuniknione.

 

Jak może wyglądać przyszłość mobilności miejskiej?

Istnieje wiele powodów, dla których samochody nie mogą stanowić szkieletu prywatnego transportu w przyszłych miastach. Problemy wywołane zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i ogromnym zapotrzebowaniem na miejsce to mocne argumenty za spóźnioną zmianą koncepcji urbanistycznych. Ograniczenie prywatnego ruchu samochodowego może zaowocować dużymi szansami rozwoju dzięki pojawieniu się w dzielnicach nowych stref dla pieszych, zieleni publicznej, placów zabaw i dodatkowych miejsc dla lokalnych firm, takich jak kawiarnie i restauracje.

 

Innowacyjne rozwiązania dla przyszłego systemu ruchu miejskiego

Wzrasta znaczenie obszarów miejskich jako centrów gospodarki i życia. Mobilność w mieście staje się coraz bardziej dynamiczna i elastyczna dzięki urządzeniom cyfrowym umożliwiającym spontaniczny dostęp. W miastach wdrażane są innowacyjne rozwiązania transportowe, takie jak rowery czy samochody miejskie lub wspólne przejazdy. Tym samym struktura przestrzeni publicznej, zachowania związane z mobilnością oraz  innowacje wzajemnie na siebie oddziałują. W przyszłości niskoemisyjny transport publiczny i aktywna mobilność mieszkańców uformują trzon nowoczesnego transportu miejskiego - uzupełnionego innowacyjnymi rozwiązaniami. Dlatego opracowanie strategii wspierających aktywną mobilność ma kluczowe znaczenie dla dostosowania infrastruktury miejskiej do przyszłych potrzeb.

 

Co będziemy robić?

Cyclurban chce zainicjować zmianę polityk transportowych zaadresowaną do administracji pięciu krajów docelowych. Pokażemy, jak włączyć ruch rowerowy do strategii miejskich w jednym mieście w każdym kraju: Tartu (Estonia), Ryga (Łotwa), Warszawa (Polska), Velika Gorica (Chorwacja) i Vrilissia (Grecja, część Aten).

 

Pięć krajów, pięć miast, pięć strategii.

W każdym kraju partner-gmina opracuje specjalną strategię wraz z ekspertami z naszego projektu. W drugim kroku wyciągnięte wnioski i zalecenia zostaną zaadresowane do decydentów na regionalnym lub krajowym poziomie w celu wypromowania bardziej przyjaznej dla klimatu polityki transportowej również w innych regionach  uczestniczących krajów. Poprzez warsztaty i publikacje opisujące dobre praktyki  rozpowszechnimy rezultaty projektu wśród jak najszerszego grona zainteresowanych miast osób decyzyjnych.

 

Rozpowszechnianie najlepszych praktyk.

Będziemy inicjować warsztaty i seminaria, gromadzić decydentów i ekspertów oraz pokazywać przykłady najlepszych praktyk na poziomie krajowym oraz międzynarodowym. Raport z projektu podsumuje doświadczenia różnych miast i partnerów projektu, aby przekazać zdobytą wiedzę wszystkim zainteresowanym gminom i decydentom.

 

 

Strona www projektu: https://www.cyclurban.eu/

Raport ze zdobytych doświadczeń w formacie PDF TUTAJ

 

 

Partnerzy projektu

Niemcy

 • Baltic Environmental Forum Niemcy
 • Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR)

 

Estonia

 • Miasto Tartu
 • Baltic Environmental Forum Estonia

 

Łotwa

 • Związek łotewskich rowerzystów
 • Baltic Environmental Forum Łotwa

 

Polska

 • Miasto Warszawa - Zarząd Dróg Miejskich
 • Fundacja Ziemia i Ludzie

 

Chorwacja

 • Miasto Velika Gorica
 • Stowarszyszenie na rzecz projektowania zrównoważonego rozwoju

 

Grecja

 • Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach
 • National Observatory of Athens
 • Stowarzyszenie Ekologiczne miasto

 

Czas trwania: 11/2017 – 02/2020

Dofinansowanie: 

Projekt jest częściowo finansowany przez Europejską Inicjatywę Klimatyczną. Inicjatywa ta jest programem  niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMUB), administrowanym przez GIZ. Nadrzędnym celem Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej jest wspieranie współpracy w zakresie klimatu w Unii Europejskiej w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Kontakt:

BEF Germany (koordynator projektu)

Matthias Grätz
Project manager
Tel.: 0049-40/5330 7076

Damian Arikas
Coordinator
Tel.: 0049-40/53307084

Fundacja Ziemia i Ludzie

Michał Brennek
Koordynator Partnera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

         

 

PROJEKTY

 

 

 

Termomodernizacja to się Opłaca

Natura na Pkolenia

Cyclurban

SUSTAINABLE URBAN MOBILITY AND COMMUTING IN BALTIC CITIES (SUMBA)

 

Fundacja Ziemia i Ludzie
ul. Napoleona Bonaparte 47B
04-965 Warszawa
tel: +48 22 631 79 80

Funduszodawcy i Partnerzy